Ülkelere Göre Diyetisyenler ve Beslenme Uzmanlarının Rolü

14

Ülkelere Göre Diyetisyenler ve Beslenme Uzmanlarının Rolü değişik olarak adlandırılabilir. Çok çalıştığınız o ince veya zayıf figürü korumak için doğru kalori aralığında yemek yemek oldukça zor olabilir. Fast food satış noktalarının hızla artması ve genç kestanelerin beş yaş gibi erken bir zamanda benimsedikleri sağlıksız yeme alışkanlıklarıyla birlikte, obezite ve diyabet vakaları ve diğer kapsamlı sağlık komplikasyonları, son birkaç on yılda geri dönüşü olmayan bir şekilde artmaktadır. Elbette bu, genellikle bir diyetisyen veya beslenme uzmanı şeklinde sağlık müdahalesinin devreye girdiği zamandır.

Hem diyetisyenler hem de beslenme uzmanları profesyoneldir ve yeme alışkanlıkları ve genel beslenme konularında uzman olarak adlandırılırlar. Her iki mesleğin sahipleri genellikle sağlık hizmetleri, devlet kurumları ve özel kurumlarla ilgili olarak beslenme ile ilgili tavsiyeler şeklinde uzmanlıklarını ortaya koyarlar. Bununla birlikte, diyetisyenler genellikle akademik bir yeterlilik gerektirir ve bir Yüksek Lisans Diplomasına veya Diyetetikte Yüksek Lisansa sahip olmalı, hatta uygulama lisanslarını almak için Diyetetik alanında Lisans Diploması almalıdır. Öte yandan beslenme uzmanları, herhangi bir profesyonel nitelik gerektirmez ve kendi kendine eğitilebilir. Bu nedenle, tüm diyetisyenler beslenme uzmanıdır, ancak tüm beslenme uzmanları diyetisyen değildir.

Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli ülkeler, diyetisyenleri ve beslenme uzmanlarını farklı şekillerde düzenlemektedir, bunların tümü hastalarına yardımcı olabilecek ilgili ve güncel uygulamaları sağlamak amacıyla. Aşağıda, bu hedeflere ulaşıldığından emin olan devlet kurumları bulunmaktadır.

Kanada

‘Kayıtlı Diyetisyenler (RD)’ veya ‘Diyetisyenler’ tüm illerde korunan mesleki unvanlardır. ‘Beslenme Uzmanları’ veya ‘Kayıtlı Beslenme Uzmanları (RN)’ Alberta, Nova Scotia ve Quebec’te korunan başlıklardır.

Birleşik Krallık

Tüm diyetisyenler, Sağlık Meslekleri Konseyi’ne (HPC) kayıtlı olmaları koşuluyla Ulusal Sağlık Hizmeti için çalışabilirler. Beslenme uzmanları korumalı unvanlar değildir ve HPC’ye kayıt yaptırmaları gerekmez.

Güney Afrika

Diyetisyenler korumalı unvanlardır ve Güney Afrika’daki Sağlık Meslekleri Konseyi’ne (HPC) zorunlu kayıt yaptırmak gerekir. Diyetisyen unvanları yalnızca, mezunların akredite akademik kurumlardan olması durumunda tanınır. Beslenme uzmanları HPC’ye kayıtlı olmalı ve ayrıca akredite akademik kurumlardan mezun olmalıdır.

Avustralya

Avustralya Diyetisyenler Derneği (DAA), akredite öğrenim kurumları aracılığıyla Akredite Uygulayıcı Diyetisyenleri (APD’ler) onaylamaktadır. DAA üyesi olmayan diyetisyenler, DAA tarafından Sürekli Mesleki Gelişim Programını tamamlayarak APD statüsüne erişebilirler.

Amerika Birleşik Devletleri

Beslenme ve Diyetetik Akademisi tarafından koruma, Diyetisyenler ve RD’lere olduğu kadar ‘Diyetetik Teknisyeni, Kayıtlı (DTR)’ ve Diyetetik Teknisyeni kariyer sahiplerine de verir.

Beslenme uzmanları herhangi bir zamanda bir gıda danışmanı rolünü üstlenebilirken, diyetisyenler genellikle toplumda daha ‘sabit’ bir role sahiptir. Temel olarak, her biri kendi uzmanlık alanına sahip on farklı diyetisyen türü vardır. İşte farklı diyetisyen türleri.

İdari Diyetisyen

Bu diyetisyenler, devlet kurumları, hastaneler, hapishaneler, şirketler ve akademik holdingler gibi büyük kurumlarda mega ölçekli gıda operasyonlarının planlanmasını ve yönetimini denetler.

İş Diyetisyeni

Bu diyetisyenler uzmanlıklarını çevrimiçi ağlar, radyo kanalları ve hatta televizyon programları gibi çeşitli medya kaynakları aracılığıyla ortaya koymaktadır. Ayrıca diyet planları yayınlamakla veya haber sütunlarında tavsiye vermekle de ilgileniyorlar.

Toplum Diyetisyeni

Halk sağlığı, spor programları ve evde kalma ajanslarına odaklanan bu diyetisyenler, bireysel yaşam tarzınıza göre ayarlanabilecek beslenme bilgilerini vurgular.

Danışman Diyetisyen

Bu diyetisyenler, özel sağlık bakımı uygulamalarıyla ilgili olarak sözleşmeli olarak çalışırlar.

Klinik Diyetisyen

Beslenme temelli terapiye dahil olan klinik diyetisyenler genellikle hemşireler, doktorlar ve çeşitli terapistlerden oluşan bir sağlık personeli ekibinin yanı sıra bakım evleri, hastane koğuşları ve fizyoterapi merkezleri gibi sağlık tesislerinde çalışırlar.

Yemek Servisi Diyetisyen

Bu profesyoneller, hükümetin sağlık hizmetleri yönetmeliğini karşılayan gıda güvenliği standartlarını uygulayarak okullar, hapishaneler, sağlık kurumları ve restoranlar için büyük ölçekli yemek hizmetleri planlamasına dahil olurlar.

Yenidoğan Diyetisyeni

Bu diyetisyenler, kritik derecede hasta olan her bebek için özel beslenme planlarını ortaya koyuyor.

Pediatrik Diyetisyen

Yeme bozuklukları veya çocukluk çağı obezitesiyle mücadele eden çocuklar için beslenme programlarının planlanmasına dahil olan bu profesyoneller, ciddi gıda alerjisi olan çocuklar için dengeli bir diyet planı sağlamaya da yardımcı olur.

Araştırma Diyetisyen

Beslenme ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin araştırma parametrelerini köprü oluşturmak, klinik araştırmalar yürütmek ve sağlık hizmetleri araştırma alanını genişletmek için devlet kurumları ve hastanelerle yakın işbirliği içinde çalışan araştırma diyetisyenleridir.

Bu nedenle, her iki mesleğe ilişkin tüm genel bilgilerle birlikte, diyetisyenlerin ve beslenme uzmanlarının dünyayı çok daha sağlıklı, daha güçlü ve sağlık bilincine sahip bir toplum haline getirmedeki rolünün, kişinin çok daha uzun ve daha fazla yaşamasını sağlayan rolünün altını çizmek kayda değerdir. tatmin edici yaşam.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy