Hindistan Silikon Vadisi, Banagalore

11

Bangalore, Hindistan’ın gururlu şehirlerinden biridir. Temiz ve sofistike bir Hint şehridir. Karnataka’nın başkenti, bu Hindistan’ın üçüncü büyük şehridir.

Bangalore, muhteşem doğal güzelliğe sahip olmasıyla ünlüdür. Çok sayıda park ve bahçeye sahip olmasından dolayı ‘bahçe kenti’ olarak da bilinir. Bu şehir, gezginler için büyük bir manyetizma işlevi gören doğal güzelliğin ve tarihi anıtların mükemmel bir karışımını sunmaya vurgu yapıyor.

Bangalore’da izlemeye değer bir değil, pek çok yer var ve bu da bu şehri popüler bir turizm merkezi haline getiriyor. Bangalore gezisindeyseniz, onu iyice keşfetmek için yatırım yapabilecek bol zamanınız olduğundan emin olunmalıdır. Bu nedenle şehir, kalıcı cazibesinden etkilenmekten kendilerini alamayan turistler için bir çekiciliğe sahiptir.

Bu yüzden, gezginleri meşgul etmek için, kalabalık bir şekilde ziyaret edilen turistik cazibe merkezlerinin uzun listesi burada gider. Tüm popüler bahçelerin ve görülmeye değer diğer ünlü turist cazibe merkezlerinin açıklamasını ve girişini özümseyen aşağıda belirtilen listeye sahibiz. Güzel bahçelerden sakin ve sakin göllere, kraliyet saraylarına kadar her şey, gezginleri etkileyen ve şehri gittikçe daha fazla keşfetmeye meyleten her şey altında özetlenmiştir.

Lal Bagh Bahçeleri: Bangalore gezi turunuza, bu yeşil şehrin sunduğu bazı tur spesiyaliteleri ile başlayın. Bu, çiçek açan kırmızı gülleri için yüksek olarak derecelendirilmiş ve değerli olan görülmesi gereken bir sitedir. Tüm yıl boyunca çiçek açmaya devam ettiklerine inanılıyor. Bahçede ayrıca ünlü Botanik türler de var. Bahçenin yıl boyunca kalıcı bir cazibesi ve zarafeti olsa da, yine de bayram mevsimlerinde veya özel günlerde, bu bahçenin güzelliği muhteşem görünüyor.

Vidhan Soudha

1954 yılında inşa edilmiş ve Bangalore’daki en önemli cazibe merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Binanın mimar tarzı neo Dravid stiline dayanıyor. Bu bina şu anda Karnataka Yasama Meclisine ev sahipliği yapıyor ve binanın bir kısmı da Karnataka sekreterliğine ev sahipliği yapıyor.

Hindistan Silikon Vadisi, Banagalore
Hindistan Silikon Vadisi, Banagalore

Cubbon Parkı

Bu cazibe, Bangalore şehrinin kalbinde yer almaktadır. Tur planlarından kaçırılmaması gereken çok ilginç bir turistik nokta. 1864 yılında Lord Cubbon tarafından döşenmiştir. 300 dönümlük büyük bir alana yayılmış olan bu park, kesinlikle mükemmel görünen etkileyici bir yerleşim düzenine sahiptir.

Bangalore Sarayı

1887 yılında inşa edilmiştir. Bangalore sarayı, bahçeli şehri gezerken harika bir yerdir. Bu kraliyet binasının mimarisi Tudor tarzına dayanmaktadır. Şehrin ortasında yer aldığından, gezginler için kolay erişime sahiptir. Yaklaşık 800 dönümlük büyük bir arazi alanına yayılmıştır. Saray, İngiltere’nin Windsor Sarayı’na benziyor.

Venkatappa Sanat Galerisi

Bangalore, sanatseverler için bu muhteşem turistik mekanı stokladı. Venkatappa sanat galerisinde yıl boyunca sergilenen yaklaşık 600 resim bulunmaktadır. Ayrıca bu sanat galerisinde bazı özel manzara sergileri bulunmaktadır.

Tipu’nun Sarayı

Büyük savaşçı Tipu padişahı, Tipu’nun sarayı şeklinde büyük bir haraç almıştır. Düzen, mimari ve genel görünüm, etnik Babür yaşam tarzı fikrini bir araya getiriyor.

Kale ve kalıntıları, inşa edildiği dönemin tarihi hakkında yüksek sesle konuşuyor. Bu sarayın yapımına Haider Ali tarafından başlanmış ve bizzat Tipu Sultan tarafından tamamlanmıştır.

ISKCON

Bangalore ISKCON Tapınak Kompleksi, bahçe şehrini gezerken görülmesi gereken ünlü bir noktadır. Dravid ve modern mimarinin bir karışımından oluşan muhteşem bir bina yapısına sahiptir.

Bina, çok vizyonlu sinema tiyatrosu, bir vaaz kütüphanesi ve vedik kütüphane eşliğinde bilgisayar destekli sunum tiyatroları gibi bazı modern tesislerden oluşmaktadır. Yolcular ayrıca burada sunulan iyi bir konaklama tesisi isteyebilirler.

Shiva Heykeli

Heykel, Padmashan veya Lotus pozisyonunda bulunan Lord Shiva’nın 65 fit yüksekliğinde bir tasvirine sahiptir. Heykel, arka plandaki keçeleşmiş kilitlerinden akan Ganga nehri ile birlikte Lord’un cennetsel mesken olduğu bilinen Kailash Dağı ile de tamamlandı.

Tüm alan ve manzara büyüleyici ve ona bağlı mitolojik efsanenin net bir resmini veriyor.

Boğa tapınağı

Hindistan’daki bazı dini törenleri keşfetmeyi sevenler için, olması gereken yer burası. Boğa Tapınağı, Lord Shiva’nın Vahana’sına (araç), boğa Nandi’ye adanmıştır. Burada gezginler, her gün çok sayıda insanı mıknatıslayan, oturan boğanın devasa bir monolitik heykelini bulacaklar.

Tapınağa yerleştirilen heykel 4,5 metre boyunda ve 6 metre uzunluğundadır. Mevcut tapınak inşa edildiğinde bile oradaydı.

Akvaryum

Dünyanın ikinci en büyüğü olan Akvaryum’un manzarası oldukça etkileyicidir. İyi planlanmış bir strateji ve tasarımla inşa edilmiştir ve çeşitli su yaşamı koleksiyonuna sahiptir. Pazartesi günleri kapalıdır.

Jawaharlal Nehru Planetaryumu

Bu popüler turistik cazibe, Bangalore’de görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu cazibe turu kesinlikle turistler için bilgili olacak. Burada yer alan gösteriler, gezginler için büyük ilgi gören astronomi hakkında gerçek bilgiler sağlar.

Şehrin neresinde olursanız olun, her köşesinden kolayca erişilebilir. Burası ailelerle, özellikle çocuklarla ziyaret edilmek için iyi.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy