Girit’te kış turizmi

10

Girit’in kış iklimi İspanya’nın güneyi ve Kıbrıs’a benzer. Bu bölgeler Avrupa’nın en sıcak kışlarına sahiptir, ancak garip bir şekilde, Güney İspanya ve Kıbrıs da kış destinasyonları iken, Kasım ve Nisan arasında Girit’te kış turizmi yoktur.

Kışın iklim (Girit’in Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki hava durumuna bakın) elbette kuzeydeki herhangi bir yerden çok daha ılıman ama Kasım ayı dışında bir plaj tatili arıyorsanız uygun olmayacaktır. Kuzey Avrupa kışının griliğini ziyaret etmek ve kaçmak için hala harika bir zaman olabilir.

Girit’te kış tatili: artılar

 • hiçbir yerde kalabalık yok. Bu özellikle Knossos veya Elafonisi gibi ünlü sitelerde güzel
 • çok sıcak olmayacak
 • isimsiz bir turist olmayacak ve Girit’te ‘normal’ hayata daha yakın olacaksınız
 • Girit yeşildir ve dağlar karla kaplıdır (genellikle Aralık’tan itibaren), bu da burayı kuru yaz mevsiminden çok daha güzel kılar.
 • Ocak ayından itibaren bol miktarda bahar çiçeği göreceksiniz

ve eksileri

 • Kötü bir hava büyüsü yakalarsan soğuk, ıslak ve rüzgarlı olabilir
 • normal turistik tatil köyleri çoğunlukla kapalı ve oldukça kasvetli
 • Aralıktan itibaren deniz genellikle rahatça yüzmek için çok soğuk
 • organize geziler (otobüs turları) yoktur ve bazı yerlere toplu taşıma daha sınırlı olabilir veya hiç olmayabilir (ancak araba kiralamak yazın olduğundan daha ucuzdur)

Kışın Girit’e Ulaşım

Şu anda (2019) Girit’e doğrudan dış hat uçuşları yoktur, bu nedenle Atina veya Selanik üzerinden uçmanız ve Kandiye veya Hanya’ya iç hat uçuşu yapmanız gerekecektir. Sezon dışı olduğundan, çoğu havayolunun yoğun olduğu Noel’den Yeni Yıla kadar olan dönemler dışında fiyatlar oldukça düşük olabilir (ancak belki de çok ucuz charter uçuşları kadar düşük olmayabilir).

Alternatif olarak, feribota Pire’den de binebilirsiniz.

Kalmak için en iyi yerler ve kaçınılması gereken yerler

Altyapının çoğu (hepsi değilse de) kapanacağı için, tamamen turistik tatil yerleri olan yerlerden kaçınmak muhtemelen iyi bir fikirdir. Bir oda bulsanız bile, bu yerler ıssız bir atmosfere sahip olma eğilimindedir. Yerel halkın uğrak yeri olan dükkanlara ve restoranlara da erişebileceğiniz çalışan kasabalarda (veya köylerde) kalmak için en iyisi. Sitia, Agios Nikolaos, Kandiye, Resmo ve Hanya kasabaları iyi kış üsleri oluşturabilir. Köyler istiyorsanız Kalyves iyi bir seçenektir. Güney kıyısında, Paleochora ve Mirtos’ta hala biraz hayat var.

Bir çeşit ısıtmanın olduğu bir oda aldığınızdan emin olun. Gündüz sıcaklıkları çok hoş ve ılık olabilir ancak geceleri hava soğur. Bir klima ünitesinin ısıtma işlevini kullanmak tamamdır, ancak merkezi ısıtma daha iyidir.

Girit’te kış tatili için diğer ipuçları

 • kış, yazın tamamen istila edilen en popüler yerleri ziyaret etmek için harika bir zamandır. Knossos, Balos veya Elafonisi’de aşağı yukarı tek başınıza olabilirsiniz.
  Müzeler açık (muhtemelen daha kısa saatlerle) ve ara sıra okul grubu dışında genellikle boş olacaktır.
 • plajlar ıssız kalacak. Güneşli günlerde güneşlenebilir ve hatta soğuk sudan korkmazsanız kısa bir yüzmeye gidebilirsiniz.
 • karla gezmek: Girit, sabahları karda yürüyebileceğiniz ve öğleden sonra sahilde olabileceğiniz birkaç yerden biridir.
 • araba kiralamak en iyisidir. Sezon dışı çok iyi fırsatlar elde edebilirsiniz ve hava iyi değilse, etrafta dolaşıp yerleri ziyaret etme olanağına sahip olacaksınız.
 • Villa kiralamak kışın harika bir seçenek olabilir, ancak ısıtılmadığı sürece havuzla uğraşmayın. Bir havuz denizden çok daha çabuk soğuyacak ve Kasım veya Aralık aylarından itibaren kesinlikle çok soğuk olacaktır.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy